اخبار

نحوه ارسال آثار پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان اعلام شد

نحوه ارسال آثار پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان اعلام شد
نحوه ارسال آثار و مستندات پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت دستگاه‌ها و نهادها و سازمان‌های مختلف دولتی و غیردولتی پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را در سطح کشور برگزار می‌کند. در دوره پنجم جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان تاکنون ۲۵۱۲۷ باشگاه کتاب‌خوانی کودک و نوجوان تشکیل شده است.جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در بخش‌های مختلفی اجرا و برگزار می‌شود که شامل باشگاه برگزیده، نامه به نویسنده، فیلم موبایلی معرفی کتاب و نویسنده برگزیده، مهدکودک برگزیده و تسهیلگر برگزیده از بخش‌های مختلف این برنامه است و در سال گذشته کتاب‌فروشی فعال نیز به این دوره جام باشگاه‌ها افزوده شد.
 
در جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی، اعضای باشگاه‌ها پس از تشکیل و ثبت‌نام، نسبت به خرید کتاب اقدام کرده و هر یک از اعضا کتاب‌هایی كه خریده و در فضای فیزیکی یا مجازی باشگاه به معرفی و بررسی آن می‌پردازند. به تدریج و در جلسات بعدی، با تبادل کتاب‌های خریداری شده، کتاب‌های بیشتری با نظر همه اعضا خوانده می‌شود. در طول برپایی باشگاه‌ها و با خواندن کتاب‌های بیشتر، اعضا تصمیم می‌گیرند که برای یک نویسنده یا پدیدآور کتاب، ‌نامه‌ای بنویسند. همچنین اعضا برای معرفی، بررسی، یا بازآفرینی داستان کتاب، یک کلیپ خلاقانه کوتاه تهیه می‌کنند و اگر دوست داشتند، آن را در فضاهای شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. مستندات باشگاه‌ها شامل برگزیده نامه‌های نوشته شده و کلیپ‌های ساخته شده،
 
به همراه گزارش مکتوب تسهیلگر باشگاه درباره اقدامات باشگاه و جلسات برپا شده است.
 
همان‌طور که در شیوه‌نامه جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان آمده است، این دوره از جام باشگاه‌ها به صورت نیمه‌متمرکز و با محوریت شهرستان‌ها انجام می‌شود. بدین معنا که باشگاه‌های کتاب‌خوانی مستندات شامل گزارش فعالیت‌ها و پرونده کلی باشگاه را به دبیرخانه شهرستان ارسال کرده و دبیرخانه‌های محلی به ارزیابی و داوری این آثار رسیده می‌پردازند. در نهایت هر شهرستان برگزیدگان نهایی را به دبیرخانه مرکزی معرفی می‌کند
 
مهلت ارسال آثار و مستندات باشگاه‌های شرکت کننده در پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان ۳۱ خردادماه ۱۴۰۰ تعیین شده است.
 
امسال به دلیل شیوع و گسترش بیماری کووید ۱۹ ، سه روش را برای ارسال مستندات باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و  نوجوان در نظر گرفته‌شده است.
 
 
 
١. ارسال مدارک از طریق سایت شبکه ترویج کتاب‌خوانی به آدرس اینترنتی
 
Www.bookpromotion.ir
 
در این سایت یک فرم با عنوان ارسال آثار و مستندات باشگاه‌های کتاب‌خوانی تهیه‌شده است و تسهیلگران می‌بایست برای ارسال آثار به این نکات توجه کنند.
 
الف. در قسمت ورود به فرم از نام کاربری و رمز عبوری که باشگاه خود را ثبت کرده‌اید استفاده کنید.
 
* اگر رمز را فراموش کرده‌اید از همان‌جا گزینه فراموشی رمز را استفاده کنید.
 
ب. پس از ورود به فرم مشخصات فردی خود را کامل وارد کنید.
 
ج. یک پرونده حداکثر با حجم ٢٠ مگابایت و در قالب  pdfاز قبل که حاوی فعالیت‌های باشگاه شما می‌باشد آماده کنید و در قسمت ارسال پرونده باشگاه بارگذاری کنید.
 
د. حداکثر ١٠ نامه از اعضای باشگاه را اسکن یا با گوشی موبایل عکس با کیفیت بگیرید و در قسمت ارسال نامه‌های باشگاه بارگذاری کنید.
 
ه. فیلم‌های معرفی کتاب توسط اعضای باشگاه را حداکثر در ۵  فیلم در سایت آپارات و یا اینستاگرام بارگذاری کنید و لینک این فیلم‌ها را در قسمت ارسال فیلم‌های باشگاه جای گذاری کنید.
 
توجه داشته باشید اگر فیلم‌ها را در اینستاگرام بارگذاری می‌کنید حتماً اینستاگرام شبکه ترویج کتاب‌خوانی ایران به آدرس
 
http://instagram.com/bookpromotion.ir
 
را دنبال نمایید تا داوران بتوانند به این فیلم‌ها دسترسی داشته باشند.
 
و در انتها گزینه ارسال آثار را کلیک نمایید.
 
٢ . ارسال آثار از طریق لوح فشرده
 
آن دسته از مربیان و تسهیلگرانی که دسترسی به اینترنت ندارند می‌توانند آثار خود را در یک لوح فشرده با شرایط زیر به دبیرخانه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محل سکونت خود ارسال کنند.
 
١. در لوح فشرده ۳ فولدر مجزا آماده کنید.
 
٢. یک فولدر با نام پرونده باشگاه نام‌گذاری شود.
 
*در این فولدر پرونده فعالیت‌های کتاب‌خوانی باشگاه در قالب فرمت PDF حداکثر در ٢٠ مگابایت بارگذاری شود.
 
* سایر فعالیت‌ها مانند عکس و فیلم‌های فعالیت باشگاه را می‌توانید در آن جای گذاری کنید.
 
٣. یک فولدر با عنوان نامه‌های باشگاه نام‌گذاری و ۱۰ نامه از نامه‌های اعضا که اسکن یا از آن‌ها عکس با کیفیت گرفته‌شده است در این فولدر جای گذاری شود.
 
۴. یک فولدر با عنوان فیلم‌های معرفی کتاب نام‌گذاری شود و حداکثر ۵ فیلم از  فیلم‌های معرفی کتاب در آن قرار داده شود. در اینجا نیازی نیست که فیلم‌ها در فضای مجازی بارگذاری شود. اصل فیلم بلامانع است.
 
۳ ارسال آثار به روش پستی.
 
آن دسته از تسهیلگران و مربیان که امکان ارسال آثار به دو روش بالا برای آنان مقدور نباشد می‌توانند آثار و مستندات باشگاه کتاب‌خوانی خود را به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محل سکونت خود تحویل دهند تا پس از بررسی آثار برتر به دبیرخانه مرکزی ارسال شوند.
 
الف. تعداد نامه‌های اعضای باشگاه‌ها حداکثر ۱۰ نامه باشد.
 
ب. فیلم‌های معرفی کتاب باشگاه در قالب یک لوح فشرده و حداکثر ۵ فیلم باشد.
 
آثار و مستندات باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان حداکثر در روش پستی و ارسال آثار به روش استفاده از لوح فشرده تا تاریخ ٣١ خرداد ١۴٠٠ به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های محل تشکیل باشگاه تحویل داده شود.
 
فرصت ارسال آثار در روش الکترونیک نیز ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ است.
 
نحوه داوری و ارسال آثار مرحله شهرستان
 
داوری مرحله نخست (شهرستان) از تاریخ ۱ تیرماه لغایت ۱۰ تیرماه ۱۴۰۰ می‌باشد.
 
الف. دبیرخانه‌های ترویج کتاب‌خوانی مستقر در ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی هر شهرستان پس از جمع‌آوری آثار رسیده به دبیرخانه با سه روش فوق با استفاده از شاخص‌های داوری که از سوی دبیرخانه مرکزی اعلام شده است به داوری آثار و  مستندات باشگاه‌های کتاب‌خوانی در تاریخ مشخص شده خواهند پرداخت.
 
ب. پس از داوری آثار در هر بخش با توجه به شاخص‌های اعلامی
 
– پنج باشگاه  برگزیده به همراه تمامی مستندات
 
– پنج فیلم برگزیده باشگاه‌های شهرستان
 
– پنج نامه برگزیده باشگاه‌های شهرستان
 
را معرفی و به دبیرخانه مرکزی ارسال نمایید.
 
تبصره
 
شهرستان‌های دارای ۱ تا ۵۰ باشگاه کتاب‌خوانی حداکثر ۵ اثر برگزیده در هر بخش
شهرستان‌های دارای ۵۰ تا ۱۰۰ باشگاه کتاب‌خوانی ۸ اثر برگزیده در هر بخش
شهرستان‌های دارای ۱۰۰ تا ۲۰۰ باشگاه کتاب‌خوانی ۱۰ اثر برگزیده در هر بخش
شهرستان‌های دارای بیش از ۲۰۰ باشگاه کتاب‌خوانی ۱۵ اثر برگزیده در هر بخش
به دبیرخانه مرکزی ارسال کنند.
نحوه ارسال آثار به دبیرخانه مرکزی
 
دبیرخانه‌های ترویج کتاب‌خوانی در ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی به سه شکل می‌توانند آثار برگزیده را به دبیرخانه مرکزی ارسال کنند:
 
الف. آثار برگزیده فیزیکی یا پستی را به همان شکل ارسال کنند.
 
ب. آثار برگزیده که به صورت لوح فشرده ارسال شده‌اند به دو روش زیر ارسال شود:
 
* لوح فشرده باشگاه‌های برگزیده را به همان شکل دریافتی با تمامی مستندات به دبیرخانه مرکزی ارسال شود
 
* برگزیده‌های بخش‌های دیگر را در یک لوح فشرده مجزا ارسال نمایید.
 
ج. آثار الکترونیکی که در سایت به دبیرخانه ارسال شده‌اند پس از داوری آثار توسط اعضای داوران طی نامه‌ای به دبیرخانه مرکزی معرفی شود.
 
در هر شهرستان دبیرخانه ترویج کتاب‌خوانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یک کتاب‌فروشی برتر را با توجه به شاخصه‌های تعیین شده در شیوه‌نامه پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان (صفحه ۱۷ و ۱۸) به دبیرخانه مرکزی معرفی نماید.

نحوه ارسال آثار پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان

۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید