اخبار

آیین اختتامیه جشنواره منطقه ای فیلم ۱۲۰ ثانیه در ساوه برگزار شد

آیین اختتامیه جشنواره منطقه ای فیلم ۱۲۰ ثانیه در ساوه برگزار شد
آیین اختتامیه جشنواره فیلمهای کوتاه ۱۲۰ ثانیه ای (صبا) یا موضوع نفی خشونت با حضور کارگردانان جوان چهار استان کشور به میزبانی ساوه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، حسین محمودی فر رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه ازاختتامیه اولین جشنواره منطقه ای فیلم کوتاه 120 ثانیه خبرداد و بیان داشت :این مراسم با حضور حجت الاسلام و المسلمین دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی،علی میرزایی معاون استاندار و فرماندار شهرستان ساوه و تعدادی از مسئولین و اهالی فرهنگ و هنر و اقشار مختلف مردم در ساعت 18 در محل سالن سلمان ساوجی برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی افزود: سینما معجزه قرن حاضر است که با زبانی مشترک میلیاردها انسان را در سراسر جهان به هم متصل می کند و یک اثر سینمایی قادر است پنج قاره را به هم متصل کند.

دانشی ادامه داد: گامهای آغازین یک سینماگر با هنر فاخر و فیلمهای کوتاه شروع می شود و به تدریج در عرصه های ملی و بین المللی می تواند درخشان ظاهر شود.

وی گفت: آموزش های فیلمسازی در انجمن های سینمایی جوان می تواند به بروز استعدادهای درخشان منجر شود و چهره های بزرگ امروز کشور زمانی از سینمای جوان کار خود را شروع کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی حضور بانوان کارگردان در این جشنواره را نقطه عطفی برشمرد و بر ضرورت پرورش استعدادهای این قشر از جامعه در حوزه سینما تاکید کرد.

وی افزود: در جامعه ایرانی فیلمهای کوتاه و مستند دارای علاقمندان و مخاطبان زیادی است و سینما از نظر میزان طرفدار در جامعه ما هنر نخستین به شمار می آید.

حجت الاسلام دانشی گفت: در بررسی آثاری که به این جشنواره ارسال شد، متوجه حضور استعدادهای قابل رشد و تعالی زیادی شدم و شک ندارم که بسیاری از آنها در آینده به سینماگران بزرگی در حوزه آثار مستند، داستانی و سایر زمینه ها تبدیل خواهند شد.

دانشی گفت: در این جشنواره ۶۱ اثر از استان های همدان، مرکزی، قم ،البرزو قزوین مشارکت دارند که ۲۱ اثر با رای هیات داوران در بخش پایانی مسابقه پذیرفته شدند.

وی گفت: این جشنواره با موضوع نفی خشونت برگزار شد که با توجه به شرایط امروز اقدامی ضروری برای بازگرداندن لطفات و مهربانی به جامعه تلقی می شود. 

وی اظهار امیدواری کرد که پردیس سینمایی ساوه که چندی پیش عملیات اجرایی آن آغاز شد با حمایت های شورا و شهرداری هرچه زودتر به پایان برسد تا کانونی مهم برای پرورش ظرفیت های بالای ساوه در حوزه فرهنگ و هنر تشکیل شود.

وی در پایان از حمایت های فرماندار ساوه از حوزه فرهنگ و هنر و همچنین تلاش های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان به خاطر برگزاری موفق این جشنواره قدردانی کرد.

فرماندار ساوه نیز در این مراسم، گفت: امیدواریم با تلاش شورا و شهرداری ساوه و حمایت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی هرچه زودتر پردیس سینمایی ساوه احداث شود تا در سال آینده صاحب سه سالن تخصصی شویم.

«علی میرزایی» افزود: همواره نام ساوه با صنعت عجین شده که نقش مهمی در کشور دارد اما در حوزه هنری نیز این شهرستان ظرفیت های بالایی از جمله ۱۷ مرکز دانشگاهی و انجمن های هنری چندگانه دارد که تحت تاثیر وجهه صنعتی، کمتر به آنها توجه شده است.

وی اظهار داشت: دانشگاه های ساوه در حوزه هنرهای مختلف از جمله سینما می توانند به کمک فرهنگ و ارشاد بیابند و نتیجه آن خلق آثار شگرف باشد.

میرزایی گفت: فیلم های کوتاه با اینکه انتقاداتی به همراه دارند اما در عصر ارتباطات و اینکه افراد وقتی برای دیدن فیلمهای بلند و درام ندارند، یک مزیت محسوب شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

وی همچنین تبلیغ، القای پیام و جذب هرچه بیشتر مخاطب را از کارکردهای فیلمهای کوتاه عنوان کرد و گفت: جشنواره فیلمهای ۱۲۰ ثانیه ای صبا در ساوه جهشی بلند برای تولید آثار فاخرتر و زمینه ای برای معرفی سینماگران و کارگردانان بزرگ به جامعه هنری کشور است.

فرماندار ساوه گفت: بسیاری از کارگردانان، بازیگران، تدوین‌گران و صدابرداران بزرگ دنیا زمانی از فیلمهای کوتاه کار خود را آغاز کردند و جشنواره کنونی هم می تواند چنین دستاوردهای به همراه داشته باشد.

درپایان این جشنواره از آثار برتر که از سوی هیأت داوران در دو بخش داستانی و مستند انتخاب شده بود به شرح ذیل مورد تجلیل واقع شد:

مستند:

هیأت داوران در بخش مستند اثری را به عنوان رتبه اول و دوم انتخاب نکردند.

جایزه سوم به فیلم سیم ساخته حسین مهدی از شهرستان ساوه با اهداء لوح تقدیر،تندیس و جایزه نقدی.

داستانی:

فیلم اول: گالری ساخته سیدامین الرضا طباطبایی از استان قم با اهداء لوح تقدیر،تندیس و جایزه نقدی. 

فیلم دوم: غرقاب ساخته مسلم آقاکوچک زاده از استان البرز با اهداء لوح تقدیر،تندیس و جایزه نقدی.

فیلم سوم: تریبون ساخته محمد امین رحیمی از استان البرز با اهداء لوح تقدیر،تندیس و جایزه نقدی.

لوح تقدیر برای ایده برتر: سید وحید رستگار از شهرستان ساوه

 

رسانه جدید
رسانه جدید
رسانه جدید
رسانه جدید

۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید