اخبار

تعزیه ارزش خاصی در فرهنگ و هنر ایرانیان دارد

تعزیه ارزش خاصی در فرهنگ و هنر ایرانیان دارد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: تعزیه ارزش خاصی در فرهنگ و هنر ایرانیان دارد.
به گزارش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، حجت الاسلام عباس دانشی در آیین تجلیل از هنرمندان تعزیه خوان که در فرهنگسرای آیینه اراک برگزار شد، گفت: پژوهشگران تعزیه را نخستین نمایش آئینی در کشور می‌دانند نمایشی که بیش از سه هزار سال پیشینه دارد و نخستین سرمنشا پیدایش آن به ایران باستان باز می‌گردد، نمایشی که در دوره صفویه، دیلمیان و قاجاریه در ایران به اوج خود رسید.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی افزود: اجرای تعزیه سبب احیاء هنر تعزیه می‌شود چرا که تعزیه یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های نمایش در ایران است که ارزش خاصی در فرهنگ و هنر ایرانیان ما دارد.
وی ادامه داد: نمایش‌های تعزیه در مناسبت‌های خاص تاثیرات بیشتری بروی مخاطبان می‌گذارد زیرا مذهب ریشه در باورهای ایرانیان دارد و اجرای نمایش‌های تعزیه نیز مسلما تاثیرگذار است.
دانشی ضمن بیان مصائب واقعه عظیم عاشورا گفت: 2 امام معصوم امام سجاد(ع) و امام محمد باقر(ع) نظاره گر صحنه عاشورا بودند.
در پایان این مراسم از شبیه خوانانی که از سوم مهر تا دهم این ماه در فرهنگسرای آیینه اراک اجرا داشتند تقدیر شد.
لازم به ذکر است، 14  مجلس تعزیه به همت 14 گروه شبیه خوانی استان مرکزی با عناوین مجالس تعزیه شاه چراغ، فاطمه زهرا(س)، فاطمه صغری(س)، عباس و شوذب، حمزه، شهادت حضرت قاسم(ع)، مسلم، طفلان مسلم، حضرت عباس(ع)، بازار شام، علی اکبر(ع)، متوکل، حر، عاشورا در فرهنگسرای آیینه اراک به اجرا در آمد.
۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید