اخبار

آیین اختتامیه همایش منطقه ای شعر عاشورایی در ساوه برگزار شد

آیین اختتامیه همایش منطقه ای شعر عاشورایی در ساوه برگزار شد
همایش منطقه ای شعر عاشورایی در ساوه با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد. یاد امام حسین (رع) و بیان رشادت های شهدای کربلا از بالاترین عبادت ها است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، حجت الاسلام عباس دانشی در این مراسم گفت: پیوند ما با محرم و عاشورا سابقه ای دیرینه دارد سینه ی ما تکیه ای است قدیمی که با اشک چشمان آن را وقف حسین کرده ایم و شعر محتشم زینت این وقف نامه است، شعر عاشورایی محتشم که مورد عنایت رسول الله(ص) است نشان داد که شعر می تواند رساترین رسانه برای واقعه عاشورا باشد.
واقعه عاشورا از آغاز زبان و ادبیات فارسی در شعر بیشتر شاعران ایران زمین، تجلی داشته است این واقعه سترگ چنان که بیشتر محققان اذعان دارند حادثه ای است دارای ابعاد مختلف و چند وجهی و شاعران فارسی زبان با رویکرد های متفاوتی به این واقعه عظیم نگریسته اند.
وی افزود: ابعاد تراژدی و عرفانی بیشترین بازتاب را در سیر شعر عاشورایی داشته اند و ابعاد حماسی و پیام های عاشورا کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ اما بعد از انقلاب اسلامی ایران تفاوت عمده ای در نگرش شاعران بزرگ کشور به واقعه عاشورا ایجاد می شود. تقریبا همه ابعاد و رویکردهای واقعه عاشورا در شعر عاشورایی انقلاب تجلی می یابند. رویکرد حماسی که حلقه مفقوده در طول تاریخ شعر عاشورایی ادبیات فارسی به شمار می رفت در این دوره دوباره احیا می شود.

حجت الاسلام دانشی افزود: عزاداری و سوگواری برای امام حسین(ع) مربوط به روز عاشورا نیست و نوعی عبادت است که شیطان در آن نمی تواند رسوخ کند؛ امام حسین (ع) الهام بخش همه نهضت ها و قیام ملت ها علیه ظلم و ستم است و باید این راه روشن را زنده و پویا نگه داشته شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقدیر از بانیان ششمین همایش شعر عاشورایی در ساوه، افزود: این همایش در موضوعاتی مانند بیان واقعه عاشورا، ولایتمداری، مظلومیت حضرت علی  اصغر(ع) و روحیه سازش ناپدیزی در برابر ظلم و ستم برگزار شد.
جشنواره شعر عاشورایی استان مرکزی با درک این مهم به دنبال آن است تا با حضور شعرای استان های قم، البرز، قزوین، همدان و مرکزی در راه نشر فرهنگ اصیل و واقعی عاشورا قدمی بردارد.
حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه و و مدیر اجرایی جشنواره گفت :۳۰۰ اثر از ۱۱۷ شاعر از استان های مرکزی،قم،البرز،همدان و قزوین به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که پس از داوری هفت اثر به عنوان به شرح زیر آثار برتر انتخاب شدند که با حضور مسئولین استانی و شهرستانی از آنان تقدیر شد.
نفرات برتر
ندا نوروزی،از استان قزوین شهرآوج
علی احدی، از استان مرکزی شهر شهر  اراک
علی سلیمانی، از استان همدان شهر  همدان
زارعی ،از استان مرکزی شهر دلیجان
محمد شفیعی فر ،از استان قزوین شهرقزوین
مصطفی جعفری، از استان البرز شهر کرج
محسن قاسمی از استان تهران (شاعرمهمان)

شایان ذکر است، آیین اختتامیه سی و یکمین ششمین همایش منطقه ای شعر عاشورایی در ساوه دوشنبه شب پانزدهم مهرماه در سالن سلمان ساوجی ساوه برگزار شد.


۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید