اخبار

دوره های فن بیان و سخنوری در ساوه

دوره های فن بیان و سخنوری در ساوه
دوره های فن بیان و سخنوری به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری موسسه فرهنگی هنری شایان مهر و با از 13 شهریور به مدت 7 جلسه در سالن جلسات شهید آوینی برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان مرکزی، حسین محمودی فر،رییس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری دوره های فن بیان و سخنوری خبرداد و بیان داشت: این دوره به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری موسسه فرهنگی هنری شایان مهر و با حضور استاد محمد شایان مهر ازمورخ 13/6/98 به مدت 7 جلسه در سالن جلسات شهید آوینی برگزار می شود.
استاد محمد شایان مهر، روانشناس و مدرس مهارتهای ارتباطی، به عنوان مدرس دوره، ابتدا کاربردی ترین مبانی ارتباطی بین افراد را بیان کردند و در ادامه تکنیکهای عملی ارتباط موثر و سخنوری را بصورت گروهی با مخاطبان اجرا کردند.
 وی افزود: اشتباه رایجی که میان افراد وجود دارد تا نتوانند به اندازه ای که بایدوشاد در روابط خود موثر باشند، این است که شروع برقراری ارتباط را از زمان شروع صحبت می دانند. درصورتی که بخش عظیمی از بستر ارتباطی دقیقا قبل از شروع هرگونه صحبت ایجاد میشود و تا حدود زیادی میتواند در نتیجه ارتباط تاثیرگزار باشد.
 ایشان در ادامه سه قانون ارتباطی طلایی که افراد با رعایت آن میتوانند بستر ارتباطی مناسب را ایجاد کنند به شرح ذیل  عنوان نمودند:
1- ارتباط چشمی :
ارتباط چشمی مهمترین و قدرتمندترین ابزار بشر برای ایجاد ارتباط موثر است. برای مثال تصور کنید با شخصی صحبت میکنید که عینک دودی به چشم دارد و در حال صحبت با شماست، چه حسی دارید؟ قطعا احساس میکنید خللی در دریافت پیام از طرف مقابل ایجاد شده و یا خیلی واضح، نسبت به زمانی که همان شخص بدون عینک آفتابی صحبت میکند، پیامش را دریافت نمیکنید. این حالت دقیقا مثل زمانی است که شخصی با شما در حال صحبت است ولی نگاهش به جایی جز شماست. در واقع باید بگویم حرفهای شما به جایی منتقل میشود که نگاه شما به آنجاست! بنابراین ارتباط چشمی را حفظ کنید تا کلامتان موثرتر و دلنشین تر باشد.
2- قانون لبخند :
لبخند یکی از اتفاقات مسری در دنیاست، شما در هر جایی از دنیا به هر شخصی لبخند بزنید به احتمال زیاد در پاسخ لبخندتان به شما لبخند خواهد زد، بدون اینکه بداند چرا..؟! لبخند باعث میشود دیگران از در کنار شما بودن احساس خوشایندی داشته باشند و طبیعتا کلام شما برایشان جذابتر باشد.
3- قانون همسان سازی:
 در این قانون ما به یک ویژگی از انسانها اشاره میکنیم و سعی میکنیم با توجه به آن ویژگی ارتباطات قوی و موثری برقرار کنیم. ویژگی ذاتی آدمها این است که، در فرایند ارتباطی به کسانی نزدیک تر میشوند که بیشترین شباهتها را با آنها دارند. و ما در قانون همسان سازی از این ویژگی نهایت استفاده را خواهیم کرد. برای اینکه خودمان را شبیه به مخاطبانمان بکنیم تا با ما احساس نزدیکی کنند و کلاممان موثرترباشد، از سه روش میتوان همسان سازی کرد: اول نوع پوشش، برای مثال اگر با یک فرد مسئول قرار ملاقلت داریم بهتر خواهد بود که با لباس رسمی حضور پیدا کنیم! دوم زبان بدن، که در قرار ملاقتهای سیاسیون بسیار شاهد آن هستیم. برای مثال آقای ظریف در جلسه مذاکره با افراد سیاسی سعی میکنند بصورت آینه ای زبان
بدن مخاطب را شبیه سازی کنند و از آنجایی که همه سیاسیون آموزش ارتباطی را دیده اند، آنها هم از همین تکنیک استفاده می کنند! و سومین حالت هم همسان سازی در میزان تن صدا میباشد، به این مفهوم که ما به عنوان ارتباط گیرنده، تن صدای مخاطب را در نظر میگیریم و سعی میکنیم تن صدای خودمان را نزدیک به آن بکنیم؛ در هنگام سخنرانی هم در جایگاه یک سخنران در موارد بالاهمسان سازی می کنیم.
 شایان مهر تصریح کرد : بعد از ایجاد بستر سازی ارتباطی نوبت به اتصال میرسد. به این معنی که به نحوی صحبت را شروع کنیم و موضوع اصلی گفتگو را مطرح کنیم. مهمترین ابزار ما برای ایجاد اتصال، پرسیدن یک سوال است. سوالات ساده ای مثل خوب هستید؟ امروز چند شنبه است؟  این سوالات نه تنها برای ایجاد اتصال در گفتگوهای دو نفره، بلکه در سخنرانی ها هم کاربرد زیادی دارد و باعث میشود اصطلاحا یک یخ شکنی در بین مخاطبان سخنران اتفاق بیفتد و اتصال به موضوع اصلی راحت تر اتفاق بیفتد.
سوالی که ذهن قالب مردم را درگیر خود می کند این است که، وقتی در حین سخنرانی کلماتی را فراموش میکنند چه کاری باید انجام دهند و یا چکار کنند که چنین اتفاقی نیفتند. یکی از دلایلی که در حین سخنرانی کلمات از ذهن بیرون نمی آیند، میتواند استرس باشد اما دلیل عمده و مهم آن عدم استفاده از دایره لغاتمان است. طبق تحقیقات هر انسان بین 18 تا 25 هزار لغت را در ذهن خود دارد ولی فقط از 150 تا نهایتا 450 لغت استفاده کند. در واقع ما مشکل دایره محدود لغات نداریم، فقط  به قدری از انباری لغات ذهن استفاده نکرده ایم که اصطلاحا لغات خزانه ذهن ما دچار خواب شده اند. تکنیکی از آن میتوانیم استفاده کنیم تا کلمات خواب ذهنمان را بیدار کنیم ( تندگویی ) نام دارد. و به این ترتیب است که هر روز هر دفعه به مدت سه دقیقه راجع به یک چیزی ( مثل میز و یا هر شئ دیگری ) هر چیزی که به ذهنمان می آید را بصورت تندگویی بگوییم. به این ترتیب ذهن به تدریج لغات خواب ذهن ما بیدار میشوند و کمتر دچار گم کردن کلمات خواهیم شد.
موضوعات ترس از سخنرانی و کسب اعتماد به نفس در سخنرانی، از نکات مهم بیان شده توسط استاد محمد شایان مهر بودند و در انتهای جلسه تمام افراد شرکت کننده در دوره، به سخنرانیهای سه دقیقه ای پرداختند که توسط استاد شایان مهر مورد تحلیل قرار گرفت.
۱۴ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید