اخبار

برگزاری همایش روز قلم در محلات

برگزاری همایش روز قلم در محلات
همایش روز قلم در آمفی تئاتر بوستان سلامت با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری و شورای اسلامی شهر با حضور ادبا، نویسندگان، داستان نویسان و اهل قلم ، هنرمندان و عموم مردم علاقمند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، همایش روز قلم در روز پنجشنبه مورخ ۱۳۹۸/۴/۱۳ بعد از نماز مغرب و عشا در آمفی تئاتر  بوستان سلامت با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری و شورای اسلامی شهر با حضور ادبا، نویسندگان، داستان نویسان و اهل قلم ، هنرمندان و عموم مردم علاقمند برگزار شد.
روز قلم در تقویم رسمی ایران روز چهاردهم تیرماه می‌باشد. این روز در سال ۱۳۸۱ پس از پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسید.
در ابتدا مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید شروع شد، سپس دکتر وجیهه هاشمی از اعضای شورای اسلامی شهر ، ضمن تبریک روز قلم به  ایراد سخنانی پیرامون اهمیت و نقش به سزای قلم در رشد و تعالی فرد و جامعه پرداخت .
وی ضمن اشاره به جایگاه قلم در موضوعات مختلف افزود: جایگاه قلم در مذهب و قرآن ما همان است که خداوند فرموده است نون و القلم و ما یسطرون و به قلم قسم یاد نموده است.
جایگاه قلم در علم به صورتی که تمدن از زمانی آغاز گردید که خط اختراع شد و انسان توانست ماجرای زندگی و تجربیات زندگی خودش را بر صفحات بنگارد ، قلم دست گیرد و بر روی سنگ ، چوب و پوست ماجرای زندگی خودش خود را بنگارد.
 در ارتباطات نیز پیوند انسان ها با یکدیگر پیوند فرهنگها و ملتها با یکدیگر و پیوند و پیوند ارتباطی و پل ارتباطی به گذشته و آینده توسط قلم انجام می شود.
در ادبیات از نظم و نثر گرفته تا نوشتن فیلمنامه ، قصه پردازی نمایشنامه سینما و موسیقی به وسیله قلم انجام می شود در واقع قلم حافظ ، سعدی ، مولانا. عطار و فردوسی را ماندگار کرد.
اجرای موسیقی سنتی از گروه هنری آموزشگاه موسیقی همراز ، تکنوازی ارگ هنرمند نوجوان، اجرای صحنه ای نمایش طنز با موضوع قلم توسط گروه نمایشی ستارگان و شعرخوانی شاعر پیشکسوت انجمن ادبی آوای ارغنون از برنامه های جانبی همایش بود.
رونمایی از مجموعه کتاب های علی اکبر قربان بیگی از هنرمندان پیشکسوت و سالخورده در این مراسم انجام شد.
کتابت خوشنویسی بصورت زنده توسط چند نفر از اساتید مطرح انجمن خوشنویسان شعبه محلات یکی دیگر از برنامه های اجرا شده در همایش بود که با استقبال بی نظیری روبرو شد.
در این اجرا به صورت بداهه اشعار و جملات قصار جهت علاقمندان کتابت می شد و در اختیار آنان قرار می گرفت.
در انتها نیز ازنویسندگان و فعالان عرصه قلم با اهدای هدیه و لوح سپاس تجلیل یه عمل آمد.

۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۱۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید