اخبار

دری نجف آبادی: تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند طراحی و برنامه ریزی کاربردی است

دری نجف آبادی: تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند طراحی و برنامه ریزی کاربردی است
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد ارزش افزوده با ارتقای تولید ناخالص ملی نیازمند طراحی و برنامه ریزی های اساسی و کاربردی است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی،آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی»عصر سه شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی در محل بیت امام جمعه اراک افزود: فرصت ها و ظرفیت های بسیار ارزشمندی در نقاط مختلف کشور به ویژه استان مرکزی وجود دارد که در صورت استفاده از این ظرفیت ها و ایجاد ارزش افزوده می توان فرصت های جدیدی از قبیل صنایع تبدیلی و صنعت بسته بندی ایجاد کرد.
وی بیان کرد: در بحث اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی نسبت به سایر اقشار جامعه وظیفه سنگین تری برعهده دارند و باید در این راستا همه تلاش خود را به کار گیرند.
امام جمعه اراک ادامه داد: برجام و نتیجه مذاکرات ویژگی های خاص خود را برای اقتصاد ما دارد اما تنها راه رسیدن به تحقق اقتصاد مقاومتی و ارتقای وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، استفاده از ظرفیت های داخلی است.
آیت الله دری نجف آبادی اظهار کرد: در گذشته نه چندان دور کشور ایران به عنوان صادر کننده کفش ملی و پوشاک با برندهای نام آشنا در کل جهان بود اما امروز کشور تبدیل به بازار کشورهای ترکیه، چین و اروپا شده است.
وی عنوان کرد: ژاپن در حین جنگ جهانی حدود نیمی از کشورش نابود شد اما با برنامه ریزی و کار و تلاش شبانه روزی، طراحی و مهندسی کارآمد توانست در مدت زمانی کمتر از 50 سال به عنوان یکی از قدرت های اقتصادی جهان مطرح شود.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اضافه کرد: کشور هند با داشتن یک میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت در بسیاری از بخش های اقتصادی نه تنها خودکفا است بلکه صادر کننده نیز می باشد.
آیت الله دری نجف آبادی گفت: کشور ایران به لحاظ آب، خاک و دریا ظرفیت های بسیار مناسبی دارد اما تنبلی، نداشتن برنامه، سوء تدبیر، اسراف، فساد و فحشاء و منکرات سرلوحه بسیاری از افراد شده و ظرفیت های خدادای این کشور غنی به فنا رفته است.
وی عنوان کرد: سازمان تامین اجتماعی و سازمان مالیاتی باید حمایت های خود را از شرکت های خصوصی ارتقاء دهند و به دلیل معوقات بیمه کارگران و یا مالیات؛ اقدام به تعطیلی واحدهای تولیدی نکنند چرا که در این صورت نه تنها مشکلات کشور حل نمی شود بلکه روز به روز به تعداد بیکاران در جامعه اضافه می شود.
امام جمعه اراک افزود: حمایت از زندانیان، افراد تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزستی باید در سرلوحه امور دولت باشد و با ایجاد استغال و درآمد حداقلی، عدالت اجتماعی را در جامعه تحقق بخشید.
استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: از ابتدای سال جاری نشست های متعددی در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی تشکیل شده اما آنچه به نظر می رسد بیشتر از آنکه اقدام و عمل را سرلوحه امور خود کنیم درگیر مسائل کاعذ بازی و جدول بندی شده ایم.
محمود زمانی قمی افزود: فهرستی از نواقص و مشکلات صنایع این استان تهیه شده که بر اساس اولویت در راستای حل مشکلات آنها حرکت خواهیم کرد.
وی بیان کرد: تعداد زیادی از کارخانه های کوچک و متوسط در استان مرکزی پیمانکاران شرکت های بزرگ هستند، بنابراین تقویت و حمایت از شرکت های مادر اهمیت به سزایی دارد و خانواده دولت در این استان همه مشکلات در این شرکت ها را فهرست بندی کرده و تا پایان سال جاری بخش عمده ای از این مشکلات حل خواهد شد.
استاندار مرکزی ادامه داد: در نشستی که با معاون اول رئیس جمهوری در خصوص استان های صاحب صنایع بزرگ از جمله مرکزی، اصفهان، خراسان رضوی و هرمزگان برگزار شد، مصوب شد که پتروشیمی ها، نیروگاه ها و پالایشگاه ها دیگر حق انعقاد قرارداد با هیچ شرکت خارجی را ندارند و باید محصولات مورد نیاز خود را از شرکت های داخلی تامین کنند که در این صورت مشکلات شرکت های آذراب و ماشین سازی اراک مرتفع می شود.
زمانی قمی گفت: صبح امروز (سه شنبه) نیز نشستی با وزیز راه در تهران داشیتم که در این نشست اجرای طرح قطار شهری اراک مهاجران و امیرکبیر قطعی شد که در صورت حل مشکلات و همکاری دستگاه های مربوطه، عملیات اجرایی این طرح تا پایان سال جاری آغاز می شود.
وی در خصوص احیای فرهنگ ایرانی و اسلامی نیز گفت: باید آفت های فرهنگ عمومی جامعه را شناسایی و به عنوان ضعف فرهنگی قبول کرد و سپس در راستای حل آنها گام برداشت.
استاندار مرکزی، دروغ، ریا، طلاق و آمار پایین ازدواج را مهمترین مشکلات فرهنگی این استان عنوان کرد و افزود: این مسائل باید به صورت کارشناسی پیگیری و دنبال شود.
زمانی قمی اظهار کرد: احیای فرهنگ باید از مدیران و مسئولان دولت و نظام آغاز شود چراکه نگاه مردم همواره به مدیران بوده و در صورتی که این قشر صداقت و پاکدستی را سرلوحه خود قرار ندهند جامعه نیز رفته رفته سلامت خود را از دست می دهد.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: شورای قرآنی در این استان بار سه کارگروه تشکیل شده که توسعه آموزش قرآن با مسئولیت آموزش و پرورش، کارگروه توسعه آموزش های عالی با مسئولیت دانشگاه اراک و فعالیت های تبلیغی قرآن با مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
شکر الله حسن بیگی افزود: این شورا در ماه یکبار در استان مرکزی برگزار می شود و اعضای آن باید شخصا در این نشست حضور یابند.
سرتیپ دوم محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی در این نشست گفت: اصلاح الگوی مصرف، خرید کالای ایرانی و نقش مردم در صنایع کوچک و زودبازده مهترین رویکردهای اقتصادی این نیرو است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی هم گفت: هدف اصلی اقتصاد مقاومتی بر سرمایه های فکری جامعه است و بر این اساس باید شرایط فرهنگی برای جذب و حفظ سرمایه فکری فهرست بندی شود.
مهدی حقیقی افزود: انعطاف پذیری در برابر تکانه ها از دیگر ویژگی های اقتصاد مقاومتی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: مشخص نمودن هویت رقابتی استان و عوامل پیش برنده و بازدارنده و فعالیت های کارآفرینی از مهمترین تاکیدات شورای فرهنگ عمومی کشور است.
تقویت شورای قرآنی و تشکیل کارگروهی برای پیگیری و تاکیدات شورای فرهنگ عمومی کشور در استان مرکزی از مهمترین مصوبات این نشست بود.
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۲۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید