اخبار

مرکز اسناد مکانی معتبر برای نگهداری نسخ خطی مردم

مرکز اسناد مکانی معتبر برای نگهداری نسخ خطی مردم
مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور گفت: مردم به مرکز اسناد اعتماد کنند و اسناد و کتب خطی را به جهت نگهداری و استفاده سایرین از آن در اختیار مرکز قرار دهند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی،«مختار باقری»، مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور در جلسه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ارسال دو نسخه از تمامی آثار تولید شده به کتابخانه ملی گفت: مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران ادغام شده از این دو نهاد است که هدف اصلی آن نگهداری از نسخ خطی است.
 وی با بیان اینکه میراث مستند در سه سطح ملی، منطقه ‌ای و جهانی به ثبت می ‌رسند افزود:  سازمان اسناد ملی کتابخانه‌ مرکزی تنها مرجع جمع ‌آوری نسخ قدیمی است.
 باقری ادامه داد: در حال حاضر اسناد و نسخ قدیمی به دلیل شرایط بد نگهداری به تدریج از بین می‌ رود و از اینرو مرکز اسناد و کتابخانه ملی در صدد است تا چنانچه آثاری در دست مردم است را خریداری کند تا مورد استفاده عموم قرار گیرد.
 مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور گفت: پژوهشگرانی که نیاز به هر گونه اطلاعاتی از سال های گذشته داشته باشند می توانند از کتاب های موجود در مرکز اسناد استفاده کنند و جهت قرار گرفتن آثار در مرکز اسناد این نهاد، به روش های خرید کتب و نسخ قدیمی، اسکن نسخ قدیمی، نگهداری به شکل امانت و اعطای کتاب توسط مالک اقدام می کند.
 وی اظهار کر: طبق قانون باید به ازای چاپ هر کتاب، دو نسخه در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار گیرد که منبع بسیار خوبی برای پژوهشگران و محققان کشور است اگر این قانون به خوبی اجرا شود هیچ کتابی بدون نظارت کتابخانه ملی چاپ نمی‌شود.
 تاکنون هیچ نشریه و پایان‌نامه‌ای از استان مرکزی برای نگهداری در کتابخانه ملی ارسال نشده است و امید است در آینده آثار مکتوب از این استان به مرکز اسناد ملی ارسال شود و از مردم استان می خواهیم که به مرکز اسناد اعتماد کنند و اسناد و کتب خطی را به جهت نگهداری و استفاده سایرین از آن در اختیار مرکز قرار دهند.
 در ادامه این جلسه مهدی حقیقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه گفت: برگزاری این جلسات مقدمه ای برای نگهداری آثار فاخر و ارزشمند استان را ایجاد می کند و سبب می شود گنجینه های مکتوب و آثار هنری هنرمندان شناسایی و نگهداری و در معرض دید همگان قرار گیرد.
 این جلسه در راستای اجرای مفاد بخش نامه های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر «ارسال دو نسخه از تمامی آثار تولید شده به کتابخانه ملی» و بخش نامه معاون اول رئیس جمهور مبنی بر« لزوم استفاده بهینه از کتاب های منتشر شده و نیز نگهداری حداقل دو نسخه از تمامی اثار مکتوب و غیر مکتوب اعم از کتاب، نشریات ادواری، جزوه، بروشور، گزارش های علمی و تحقیقاتی، تمبر و امثال اینها که مورد نیاز کتابخانه ملی است» و مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر «الزام ناشران به تحویل تعدادی نسخ رایگان انتشارات خود به کتابخانه ملی» در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با حضور اعضای دستگاه های مرتبط برگزار شد.
 در این جلسه در خصوص اهمیت نگهداری و حفظ اسناد توسط سازمان اسناد و کتابخانه های ملی جمهوری اسلامی ایران وایجاد بستر مناسب جهت همکاری های دوجانبه در زمینه فوق الذکر و خدمات پژوهشی بحث وتبادل نظر شد.
 مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور، شامل استان های مرکزی، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال و بختیاری است.
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۷:۵۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید