اخبار

استاندار مرکزی:رسانه‌ از حوزه‌های مهم راهبری افکار عمومی و توسعه دانایی در جامعه است

استاندار مرکزی:رسانه‌ از حوزه‌های مهم راهبری افکار عمومی و توسعه دانایی در جامعه است
استاندار مرکزی گفت: اطلاع‌رسانی و رسانه از حوزه‌های مهم در راهبری افکار عمومی و توسعه دانایی در جامعه است که مسئولیت این مهم بر عهده خبرنگاران است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی،«محمدحسین مقیمی»در مراسم تجلیل از خبرنگاران استان به مناسبت روز خبرنگار اظهار داشت: یکی از وظایف مهم رسانه‌ها نقد و نظارت و به چالش کشیدن مدیران است که باید این امر منصفانه و بر اساس واقعیت باشد.
وی تصریح کرد: خبرنگاران وجدان بیدار جامعه هستند و با بیان مشکلات و کاستی‌ها جامعه مدیران را به رفع مشکلات راهنمایی و ترغیب می‌کنند.
استاندار مرکزی با بیان اینکه نقد بهترین وسیله تقویت مدیریت و زنده نگاه‌‌داشتن مشارکت مردمی و تعمیق اخلاق‌مداری است، گفت: نقدی که منصفانه باشد می‌تواند راه‌های رسیدن به پیشرفت و توسعه را هموار کند.
مقیمی ادامه داد: مدیریت استان توجه ویژه‌ای به خبرنگاران داشته و در این راستا از مدیران خواسته است هر نوع شکایت خود را از اصحاب رسانه پس بگیرند.
وی تاکید کرد: پرهیز از افراط و تفریط در امر اطلاع‌رسانی امر بسیار مهمی است که با اخلاق حرفه‌ای خبرنگاران سازگار نیست و خبرنگاران باید از آن پرهیز کنند.
استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود ساماندهی و کاهش آلاینده‌های محیطی را از دغدغه‌های مهم مدیران استان عنوان کرد و گفت: رسانه‌ها به عنوان کانون همگرایی و طرح مسئله نقش موثری در حل این دغدغه‌ها دارند.
مقیمی با بیان اینکه 12 درصد نمایندگی‌های نشریات سراسری‌، 21 درصد خبرگزاری‌ها‌، تعدادی نشریات محلی و دو دفتر روزنامه در این استان فعال هستند، مطرح کرد: اقدامات گسترده‌‌ای در زمینه حمایت از رسانه‌ها از سوی مسئولان استان صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: این حمایت‌ها شامل حمایت از ایجاد فضای نقد در سطح استان، صدور بخشنامه و تأکید بر پس گرفتن دستگاه‌های اجرایی از نشریات، برگزاری منظم جلسات با اصحاب رسانه، برگزاری نشست‌ها خبری فصلی، ارائه گزارش و پاسخ به سؤالات خبرنگاران، مصاحبه‌های اختصاصی و منظم، برنامه‌ریزی منظم جهت بازدید از رسانه‌ها، توصیه به خرید نشریات استانداری در سراسر ادارات استان‌، تأکید به دستگاه‌های اجرایی جهت حمایت از نشریات و ارائه آگهی به نشریات است.
مقیمی بیان کرد: همانطور که از رهنمودهای مقام‌ معظم رهبری بر‌می‌آید یکی از مؤثرترین اسلحه‌ها، سلاح ارتباطات و رسانه‌ای است و از سلاح دیگری برنده‌تر است؛ لذا باید مراقب بود.
وی عنوان کرد: رسانه‌ها یک پدیده ضروری و اجتناب‌ناپذیر برای جوامع هستند و وظایفی بر‌عهده دارند که مهم‌ترین آن‌ها نقد و نظارت صادقانه و شفاف است؛ چراکه بین نقد و تخطئه کردن  تفاوت فراوانی است.
مقیمی اظهار کرد: نقد به‌معنای این است که یک نقطه تاریک را گفته و با جنبه مثبت به آن پرداخت ؛ولی تخطئه کردن به‌معنی یک نقطه منفی را گرفتن و سیاه‌نمایی کردن است.
وی افزود: مسئولان نیز باید انتقادپذیر باشند و برای شنیدن نقد سینه‌ای گشاده و رویی باز و گوشی شنوا داشته باشند؛ چراکه مسئولان ضرر نمی‌کنند اگر از آن‌ها انتقاد شود به‌ویژه که انتقاد در چارچوب موازین انقلاب اسلامی باشد و نقد وسیله تکامل است.
مقیمی عنوان کرد: نقد منصفانه و پاسخگویی منصفانه سبب بهبود عملکرد فعالیت‌ها شده و انسان به‌واسطه نقد در مقام اصلاح برآمده و بهتر کار می کند.
وی تأکید کرد: از خبرنگاران خواستارم در امر اطلاع رسانی از افراط و تفریط خودداری کرده و رعایت اخلاق صحیح از ملزومات رسانه‌ای و آداب فعالیت خبرنگاران است و سعی کنند نقدهای سازنده داشته باشند تا منجر به اتفاقات خوب شوند.
این مقام مسوول در پایان یادآور شد: شفاف‌سازی بین مطبوعات و دستگاه های اجرایی نیز از واجبات این عرصه است و باید مطبوعات عملکرد یکساله دولت و دستگاه‌ها به‌ویژه در‌خصوص مشکلات و مسائل پیش روی دولت را تشریح و تبیین کنند‌.
در این مراسم که به همت استانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی و پالایشگاه شازند برگزار شد، از خبرنگاران و فعالان عرصه خبری در استان تجلیل شد.
۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ۱۲:۱۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید