اخبار

آیین نکوداشت روز خبرنگار در اراک برپا شد

آیین نکوداشت روز خبرنگار در اراک برپا شد
آیین نکوداشت روز خبرنگار و تجلیل از مقام شامخ اهالی رسانه استان مرکزی با حضور خبرنگاران و مسوولین استانی برپا شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، در این مراسم استاندار مرکزی، نمایندگان مجلس، مدیر پالایشگاه شازند و مدیرا ن فرهنگی استان حضور داشتند.
استاندار مرکزی در این مراسم با تقدیر از مقام والای خبرنگار گفت: خبرنگاری یکی از مشاغلی است که رسالت و مسوولیتی خطیری را به دنیبال دارد، صداقت، شفاف سازی و نگاه ریزبینانه از ویژگی های اصلی خبرنگار است.
محمد حسین مقیمی با اشاره به نقش سازنده خبرنگار در بخش های مختلف جامعه افزود: اطلاع رسانی بدون افراط و تفریط و نقد منصفانه از شاخصه های اخلاق حرفه ای خبرنگاری است.
وی با اشاره به اینکه نقد منصفانه وسیله یا برای تکامل است، افزود: در این میان مسئولین نیز باید نقد پذیر باشند و این نکته را در نظر داشته باشند که اگر از آن ها نقد شود ضرر نکرده اند و پاسخگویی منصفانه داشته باشند.
مقیمی ادامه داد: تلاش برای ایجاد خانه مطبوعات بعنوان پایگاهی برای طرح مسائل صنفی این قشر باید زودتر صورت گیرد که در این میان باید خود خبرنگاران نیز تلاش کنند.
وی در خصوص اقدامات تسهیلاتی و تعاملی با خبرنگاران گفت: تاکید بر ادارات دولتی جهت حمایت و دادن آگهی ها به رسانه ها،  شفاف سازی در خصوص آگهی ها و خصوصا رپرتاژها، برگزاری نشست ها و مصاحبه اختصاصی با رسانه ها و همچنین در خواست از دستگاه ها برای پس گرفت شکایات خود از رسانه ها اقداماتی بوده که تاکنون در این حوزه انجام شده است.
مقیمی در ادامه از صنایع نیز خواست تا در دادن آگهی به رسانه ها نیز تجدید نظری کرده و نگاه حمایتی خود جهت تعامل با رسانه را قوی تر کنند.
وی با اشاره به اینکه ارتباط صنعت، مردم و دانشگاه دغدغه اصلی دولت است، اظهار کرد: حضور خبرنگاران در صنایع مختلف و حمایت آن ها از تولید بخش مهمی از حلقه گمشده این ارتباط است.
مقیمی تصریح کرد: ایجاد ارتباط صنعت، دانشگاه و مردم شاکله برقراری توسعه پایدار است و ما را به برخی از اهداف اقتصاد مقاومتی نزدیک می کند.
وی ادامه داد:  برپایی جشن روز خبرنگار در پالایشگاه شازند بزرگترین دستاورد استان در تعامل این دوبخش مهم بوده و نوید آینده ای روشن را می دهد.
نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: اطلاع رسانی و نقد یکی از حقوق اصلی شهروندی است و همین نقش خبرنگاران را برجسته تر می کند.
عباس رجایی افزود: البته باید در نظر گرفت که شفاف سازی، زلال نویسی، صداقت و به چالش کشیدن مسئولین بدون تخریب در این مسئله در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: نداشتن چاپخانه و تشکیل انجمن صنفی و رونق آن از اصلی ترین مشکلات کنونی مطبوعات استان است.
نماینده مردم شازند نیز در این مراسم گفت: رسانه پل ارتباطی بین مردم و مسئولان است و انعکاس دهنده خواسته مردم و نقش روشنگری دارد.
قاسم عزیزی افزود: نقش رسانه امروزه در تمام مسائل سیاسی و اجتماعی جهان بارز است و بعنوان یکی از ابزار جنگ نرم جایگاه خاصی در نفوذ بر افکار عمومی دارد.
وی ادامه داد: استان مرکزی پایتخت صنایع مادری چون پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی و... در کشور است و باید در بخش رسانه نیز یکی از قطب های قدرتمند کشور شود.
مدیر عامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند نیز بعنوان یکی از میزبانان و حامیان برپایی این مراسم گفت: خبرنگاران پل ارتباطی بین مردم و دستگاه ها هستند و این ارتباط مستمر باعث انتقال نگرانی و پرسش های مردم و از سوی دیگر انتقال پاسخ ها و اطلاعات مدیران و مسوولین به آن ها  خصوصا می شود.
علی شیرازی زاده با اشاره به ضعف تعامل صنایع استان با رسانه افزود: از آنجاییکه ارتباط صنایع مادری چون پالایشگاه با اصحاب رسانه ضعیف بود در سال جدید سیاست تعامل با این بخش در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: زبان صنعت، زبانی فنی و تخصصی است و نیاز به آشنایی با پیچیدگی ها آن برای شرح به مردم دارد که در گرو ارتباط بیشتر پالایشگاه و رسانه است.
شیرازی زاده افزود: امیدورایم این مراسم فتح بابی برای ارتباط بیشتر بین صنعت پالایشگاه و اهالی فرهنگ و رسانه باشد.
وی گفت: پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تنها پالایشگاهی است که موفق به تولید بنزین یورو 4 با ظرفیت بالا در کشور است و در اقدامات خود مسائل زیست محیطی و سلامت مردم را در نظر گرفته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: خبرنگاری شغل والایی است و خبرنگاران باید شان و منزلت خود را بدانند و تمام تلاش مسئولین نیز باید در راستای حفظ حرمت مقام خبرنگار باشد.
حسین شاکری ادامه داد: وجود بیش از 300 خبرنگار در استان مرکزی انتظار مردم فرهنگ مدار استان را بالا می برد.
وی افزود: بنابراین مطبوعات  نیز باید حرمت مردم را نگه دارند و خروجی متناسب تر بدهند و بدانند که داشتن مطبوعاتی با کیفیت بالا و خروجی بیشتر و بهتر خواست نگاه تیزبین مردم است.
شاکری با اشاره به جنایت ددمنشانه غزه و انعکاس آن زا سوی خبرنگاران اظهار کرد: روحیه بزرگ و نگاه انسانی خبرنگارانی که در این منطقه حضور دارند و به انعکاس جنایات صورت گرفته و به تنویر افکار عمومی می پردازند جای تقدیر دارد و باید برای آن عده زا خبرنگاراین که در این راه کشته شدند، طلب آرامش و مغفرت کرد.
وی ادامه داد: با توجه به شعار سال و اهمیت فرهنگ اقتصادی به دنبال ارتباط بیشتر بین بخش اقتصاد و فرهنگ بوده ایم و برکزاری مراسم روز خبرنگار با مشارکت پالایشگاه شازند و استانداری اولین قدم رد این راستا بوده و قطعا ادامه خواهد داشت.
اما بخش اصلی این مراسم مربوط به دردل و طرح مشکلات خبرنگاران بود. محمد رجائیان مدیر مسوول هفته نامه سرچشمه، نیره یوسفی راد مدیر مسوول  هفته نامه وقایع، علی ایرجی مدیر مسئول هفته نامه مجنون، عالم زاده خبرنگار ساوه از جمله افرادی بودند که پشت تریبون رفتند و به نمایندگی زا اهالی رسانه استان مشکلات و دغدغه های خود را عنوان کردند.
حمایت حقوقی از رسانه ها، منزلت بخشی به خبرنگاران، مشکل مسکن خبرنگاران، امنیت شغلی، بحث بیمه و تصویب آئین نامه سخت و زیان آور بودن شغل خبرنگاری و تشکیل خانه مطبوعات را از  اصلی ترین دغدغه های خبرنگاران عنوان که قول مساعد از سوی مسوولین حاضر جهت تلاش در رفع آن ها داده شد.
در پایان این مراسم از خبرنگاران پیشکسوت استان تجلیل شد و همچنین از فصل نامه  »فرهنگ  پژوهی« نیز رونمایی شد.
این مراسم با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، استانداری مرکزی و پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک برپا شد.
۱۶ مرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۳۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید