معرفی اداره کلواحدها ومراکز تابعهانجمن آثار ومفاخرفرهنگی استانبرنامه های پیشنهادی انجمن آثار ومفاخرفرهنگی استان

برنامه های پیشنهادی انجمن آثار ومفاخرفرهنگی استان

مقدمه:
در استان مرکزی آنچه بیش از دیگر ویژگی‌ها و توانمندی‌ها، چشمگیر است، وجود درخشش‌های انسانی در ابعاد گوناگون مهارت‌های بشری است که اسباب افتخار و سرور و سربلندی مردمان ساکن در این دیار شده است.
ادبیات، هنر، دین، سیاست، موسیقی، خوشنویسی و جمله دانش‌های بشری را می‌شود تنها در دو سده گذشته تاریخی آن به تماشا نشست.
از همین روی است که این سرزمین را می‌توان به نام‌های شایسته گوناگون، بانگ برداشت. سرزمین نجابت‌ها و عزت و شرافت و خاستگاه مردان و زنان بزرگ و تاریخ‌ساز و ده‌ها وجه تسمیه دیگر که برازنده وجود آن باشد.
شاید تاکنون برنامه‌های عمرانی، توسعه زیرساخت‌ها، برنامه‌های فرهنگی و دیگر دل‌مشغولی‌های مسوولان استان به ویژه در حوزه فرهنگ، مانع از درک اهمیت و پرداختن به این مقوله مهم گردیده است که نخست پی به میزان و کمیت این شخصیت‌ها برده و سپس در راستای معرفی شایسته آن‌ها به گونه‌ای که حس الگوپذیری را در نسل نو و جوانه‌های استان امروز بیدار سازد، بکوشیم. و از طرف دیگر شرایطی فراهم شود که ذیل نام مشاهیر و بلندپایگان فرهنگی و هنری هر شهرستان، اسباب تحرک تازه و جوششی دوباره در هنرمندان و اهل قلم فراهم‌ آمده و آنها را وادار به تولید آثار هنری تازه بنماید و در توسعه زیرساخت‌های مادی بخش فرهنگ نیز، امکانات و تجهیزات فرهنگی را نصیب شهرستان سازد.
باز تاکید دارد که منطقه استان مرکزی در ساختار اجتماعی و فرهنگی با دیگر استان‌های کشور متفاوت بوده و ناگزیر از 1ـ معرفی چهره‌های توانمند و الگوهای فرهنگی است 2ـ وجود پدیده‌های آسیب‌زای دیگر بخش‌ها از جمله صنعت و ره‌آوردی چون ناهمگونی‌های فرهنگی، ما را در اجرای این پروسه مصمم‌تر خواهد ساخت.
مروری بر تاریخ استان، نشانگر آن است که به همت وجود چهره‌های سرشناس و اسباب‌ سرفرازی، آفتاب و انوار تابنده‌ای به بام بلند این استان تابیده است که می‌توان مجموعه افتخارات آن را در بخش‌های مختلف چون:
-         وجود چهره‌های صاحب نام – شکل‌گیری مراکز آموزش نوین - ظهور روزنامه‌ها و مجلات - هنر   به بیان آورد و با توجه به نیاز روزافزون جوانان که عطش دانایی آنان را همواره به سوی بسترهای نوین سوق می‌دهد، به شایستگی در معرفی ابعاد مختلف وجودی این چهره‌ها بپردازیم تا هم به مسوولیت خود در برابر مردم و جوانان پرداخته باشیم و هم ادای دین به صاحت مردان برجسته و سهم آنان در کوشش‌های علمی هنری و کسب موفقیت‌ها، کرده باشیم.
بر همین استدلال است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در سال 1390، دریچه‌ای به جهان ناشناخته چهره‌های خانواده بزرگ فرهنگ و هنر باز می‌گشاید و می‌کوشد دست کم برای هر شهرستان، در این راستا چراغی بیافروزد و هر ماه در استان همایشی از ستارگان عرصه فرهنگ و هنر بر پا نماید.
نوع و چگونگی انتخاب این چهره‌ها، میزان شهرت، تاثیرگذاری ملی و فراملی در حوزه‌های مختلف است که بستگی به بضاعت انسانی هر شهرستان خواهد داشت. هر چند چهره‌های صاحب نام استان در ابعاد گوناگون موجب افتخار شده‌اند اما، کوشش این اداره کل، ضمن ادای احترام به صاحت علمی و فرهنگی و اجتماعی یکایک این بخردان، رویکرد به سوی ابعاد دینی، هنری و فرهنگی که در واقع از رسالت‌های اصلی و ماموریت‌های تعریف شده این اداره کل است، خواهد بود.
کلیات و اهداف طرح‌ها و برنامه‌های پیشنهادی
کارشناسان مسایل فرهنگی در استان مرکزی و در مطالعات و مقالات خود به معرفی زمینه‌های مختلف و استعدادها و قابلیت‌های استان پرداخته‌اند و برای توسعه فرهنگی آن نیز راهکارهایی ارایه کرده‌اند. از جمله مؤثرترین آن‌ها و آن چیزی که خرد جمعی بر روی آن اتفاق نظر دارد، برگزاری همایش‌ها است.
بنابراین با انتخاب این رویکرد دسترسی به اهداف و نیات زیر از احتمال بالاتری برخوردار خواهد شد:
اهداف طرح‌ها:
1ـ معرفی بیشتر استان و هر یک از شهرستان‌های استان و پی‌بردن به قابلیت‌های آن
2ـ ایجاد حس باور و بالندگی فرهنگی به جوانان و کسب انسجام اجتماعی
3ـ توسعه و گسترش برنامه‌های فرهنگی در سراسر استان
4ـ تقویت بنیه فرهنگی و توان اجرایی کارگزاران بخش فرهنگ
5ـ افزایش تولیدات فرهنگی استان در نگارش کتاب، مقالات، مطبوعات و ساخت فیلم‌ها و تولیدات سمعی و بصری در میان اهل قلم
6ـ اجرای مستمر برنامه‌های فرهنگی، شعر، مقاله و پیشگیری از رکود برنامه‌های فرهنگی
توضیح:
1ـ در مقدمه اشاره ای مختصر به بیان مساله و اهمیت و ضرورت انجام طرح گردید. از آنجا که این طرح به کرات و دفعات مختلف در محافل برنامه‌ریزی استان، در اشکال دیگر بیان گردیده است و یا مورد دفاع واقع شده، ضرورتی نمی‌بیند که برای بار چندم فصول اول تا سوم و کلیات طرح مجددا درج شوند و بلافاصله به شکل، چگونگی اجرا، محل اجرا، عوامل اجرایی و محل برگزاری و جدول هزینه‌های طرح پرداخته خواهد شد. امید است در نظر اهل فن به ویژه دانش‌آموختگان عزیزی که به بررسی ابعاد فنی طرح می‌پردازند، مجموعه کاستی‌های قالبی طرح – با توجه به تذکر بالا – مورد اغماض واقع شود. و ایشان نیز چون ما، به هدف اصلی که دست یافتن و توفیق در اجرای مطلوب هر برنامه به طور جداگانه است، بیاندیشند.
2ـ برگزاری گرامیداشت مفاخر و مشاهیر در استان، مبتنی بر هدفی ثابت و مشمول اشتراک در تمام موضوعات ذکر شده است که در توجیه طرح تفاوتی چندان با یکدیگر ندارند. در همین راستا، نگارنده از ذکر دلایل و توجیه مساله در یکایک طرح ها خودداری کرده و تنها به ذکر یک مورد از طرح‌های دوازده‌گانه، بسنده می‌نماید. با این امید که مقدمه‌ای برای تمام آن‌ها قرار گیرد.
عناوین برنامه‌های پیشنهادی برای هر شهرستان
  1ـ آشتیان، بزرگداشت استاد عبدالعظیم قریب گرکانی، پدر دستور زبان فارسی یا (خانم دکتر بدرالزمان قریب)
2ـ اراک، نخستین کنگره بزرگداشت ملامحمد کبیر آقاضیاءالدین عراقی یا(سیدمصطفی هجرتی، طراح نوین فرش)
3ـ دلیجان، نخستین یادواره گرامیداشت شیخ هادی دلیجانی یا(بزرگداشت ملامهدی نراقی)
4ـ شازند، بزرگداشت شیخ ملااسماعیل فدایی یا (محمدحسین دندان کرجی شاعر)
5ـ خمین، دکتر مرتضی فرهادی، استاد دانشگاه علامه، نویسنده و محقق یا (زنده‌یاد محمدعلی مردانی شاعر بسیجی معاصر)
6ـ کمیجان، نخستین کنگره بزرگداشت استاد عیسی‌خان بهادری، طراح بزرگ فرش ایران یا(بزرگداشت استاد همافر وفسی، شاعر معاصر)
7ـ ساوه و زرندیه، نخستین کنگره بزرگداشت استاد سیداحمد خان ساوه‌ای یا(یا اولین کنگره بزرگداشت شاعر معاصر، محمدحسین خراط ساوه‌ای)
8ـ تفرش، نخستین کنگره بزرگداشت استادابوالقاسم سحاب تفرشی، پدر کارتوگرافی ایران یا(نخستین یادواره گرامیداشت استاد دکتر مظاهر مصفا)
9ـ فراهان، نخستین ویژه‌برنامه گرامیداشت ستارگان فراهان، قائم‌مقام و امیرکبیر یا(تبار علی‌اکبر خان فراهانی (4 نفر))
10ـ محلات، آقاشیخ محمد ابن جلال محلاتی، هنرمند و طراح فرش یا کنگره بزرگداشت خوشنویسی معاصر شیخ زین‌العابدین محلاتی
11ـ خنداب، بزرگداشت استاد فرهنگ رجایی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه «اوتاوا» یا بزرگداشت ادیب‌الممالک فراهانی
12ـ بزرگداشت استاد تعزیه معاصر، میرانجم، در شازند
13ـ زرندیه: نخستین کنگره نیکوداشت استاد «رشاد»