فرهنگسرای آیینه

یا من اظهر الجمیل
در خانه آئینه ز بیگانه نشان نیست                         ما شیفته صحبت آئینه دلانیم
فرهنگسرای آیینه اراک در زمینی به مساحت 7800 متر مربع و زیر بنای 5700 مترمربع با امکانات و تجهیزاتی نظیر یک سالن نمایش، کتابخانه مرکزی، نگارخانه، لابراتوار، قرائت خانه خواهران و برادران، سالن های گردهمایی و کارگاه های مختلف تجسمی، اتاق های تمرین، کلاس های مجهز آموزشی و چهره آرایی و بخش اداری در مهرماه 1378 با حضور ریاست جمهوری وقت و نماینده محترم ولی فقیه در استان و وزیر فرهنگ و ارشاد وقت و تنی چند از مقامات بلند پایه استان مرکزی گشایش یافت.
و به این ترتیب فرهنگسرای آیینه حضور خود را در عرصه فرهنگ و هنر استان اعلام نمود.
در ادامه به منظور اداره صحیح فرهنگسرا و با انگیزه کاهش تصدی دولت و تمرکز زدایی، با دعوت از کارشناسان و صاحب نظران فرهنگی و هنری دستورالعمل مقدماتی تهیه و تنظیم و با کسب مجوز از وزارت متبوع و تحت نظارت هیئت امناء که اعضاء آن عبارتند از: معاونان اداری مالی و فرهنگی،هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیر فرهنگسرا، دو نفر از شخصیت های فرهنگی و هنری و چهار نفراز رؤسا، نمایندگان تام الاختیار انجمن های مستقر در فرهنگسرا ، آئین نامه ها و سیاست های کلی فرهنگسرا تصویب و فعالیت این مرکز آغاز شد.
نظرگاه اصلی فرهنگسرا حرکت در مسیر اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی و ارزش های والایی است که امام راحل ترسیم فرمودند و شهدای گرانقدر با خون پاک خویش بر آن مهر تایید زدند و رهبر معظم انقلاب نیز بر ادامه آن راه تاکید فرمودند.
 سیاست ها و خط مش های اصولی فرهنگسرا
الف- سیاست های فرهنگی هنری: که تقویت روحیه تحقیق و پژوهش و نوآوری و معرفی اساتید و الگوی برجسته و فراهم نمودن فضای مناسب برای رشد و نمو استعدادها و تبادل اندیشه ها قسمتی از آن است.
ب- سیاست های آموزشی: با توجه به آموزش های علمی و تخصصی و استفاده از شیوه های نوین در سطح مختلف.
ج- سیاست های حمایتی: از فعالیت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن های تحت نظارت اداره کل و کلیه تشکل های فرهنگی و هنری دارای مجوز در جهت گسترش هر چه بیشتر فرهنگ و هنر ناب رسالت مدار.
د: سیاست های تبلیغی: برای معرفی امکانات، توانایی ها و برنامه های فرهنگسرا
ه- سیاست های مالی: در جهت خودکفایی و کسب درآمد
      امکانات و توانمندی ها
1-                سالن آمفی تئاتر : سالن چند منظوره همایش،نمایش،موسیقی با ظرفیت 300 نفر،دارای صوت تخصصی،نور پردازی تخصصی،ویدئو پروژکتور،امکانات تصویربرداری،پرده اکران یا سیکلور،قابلیت میکس همزمان با تصویر برداری.
2-                نگارخانه استاد اسماعیل آشتیانی : با مساحت 200 متر مربع،قابلیت نمایش 50 اثر و برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و هنری .
3-                سالن کنفرانس : با ظرفیت 50 نفر،مجهز به ویدئو پرژکتور،امکانات صوتی و تصویری.
4-                سالن اجتماعات پرفسور حسابی : با مساحت 200 متر مربع ظرفیت 200 نفر و برگزاری جلسات،همایش ها،برگزاری کلاسهای آموزشی،برگزاری آزمون های 150 تا 200 نفره،با قابلیت نصب ویدئو پرژکتور.
5-                3 سالن با مساحت تقریبی 320 مترمربع جهت برگزاری نمایشگاه های فرهنگی،هنری،مذهبی،اجتماعی و برگزاری نمایشگاه کتاب و غیره.
6-                محوطه باز فرهنگسرا : جهت اجرای نمایش(تئاتر و شبیه خوانی و ...) برگزاری نمایشگاه ها و مراسم دیگر.
7-                کتابخانه آیت الله العظمی اراکی(ره) : دارای 16000 جلد کتاب،دارای بخش مرجع،سالن مطالعه،دارای بخش نشریات،بخش کودکان،1500 عضو فعال.
تعامل و همکاری جهت استفاده از گروه های هنری(موسیقی،نمایشی و ...) جهت اجرای برنامه های فرهنگی،هنری و مذهبی.