• اخبار

مؤسسات قرآن در کنار آموزش تلاوت، معنا‌محور باشند

مؤسسات قرآن در کنار آموزش تلاوت، معنا‌محور باشند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: خانواده‌ها و مؤسسات قرآن توجه کنند که قرآن فقط تلاوت نیست بلکه باید به سراغ معنی و تفسیر هم برویم در کنار حفظ و قرائت باید معنی قرآن را هم خواند و درک کرد و این معنی را در زندگی عملی کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی،«مهدی حقیقی»، در این همایش گفت: قرآن کتاب زندگی و اجتماع است در دعای جوش کبیر بیش از هزار اسم برای خداوند آمده اما چرا خداوند تمام سوره‌ها را بسم‌الله الرحمن رحیم آغاز می کند؟ چه تأکیدی است که خداوند خود را اینگونه معرفی کند؟
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ادامه داد: تمام پیامبران از حضرت آدم تا خاتم دو وظیفه مهم داشتند یکی اینکه دین خداوند و احکام را نشر دهند و دیگری اخلاق حسنه را ترویج دهند، این اخلاقیات از حضرت آدم تا خاتم یکسان است و پیامبر(ص) نیز هدف رسالت خود را احیای مکارم اخلاق معرفی می‌کند.
وی در پایان گفت: خانواده‌ها و مؤسسات قرآن توجه کنند که قرآن فقط تلاوت نیست بلکه باید به سراغ معنی و تفسیر هم برویم در کنار حفظ و قرائت باید معنی قرآن را هم خواند و درک کرد و این معنی را در زندگی عملی کرد.
علی شیخی، مدیر مؤسسه نسیم اختران قرآنی اراک، نیزدر اولین همایش طرح تلاوت ملی که به مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد انقلاب اسلامی در دارالقرآن بقیة‌الله الاعظم اراک برگزار شد گفت: مرکز اجرایی طرح ملی تلاوت ویژه پسران 8 تا 14 سال، چهارمین سال اجرای این طرح را تجربه می‌کند.  
شیخی گفت: مؤسسه نسیم اختران در شهرستان‌های ساوه، خمین، شازند و اراک حدود 75 نفر ثبت‌نام اینترنتی برای طرح ملی تلاوت داشته است، مؤسسه مهد رهروان ولایت از مجریان با سابقه این طرح است و امسال مؤسسه نسیم اختران قرآنی هم برای کمک به اجرای طرح اضافه شده است، حدود 150 نفر از استان مرکزی در این طرح ثبت‌نام کردند.
وی تصریح کرد: سطح تلاوت قاریان نوجوان شهرستان‌های ساوه و خمین در آزمون ورودی بسیار بالا بود تلاوت شرکت کنندگان اراکی نیز در مهد رهروان ولایت ضبط و همه تلاوت‌ها برای داوری به مشهد ارسال شد، تلاوت‌ها در دو سطح ملکوت و ابرار سطح‌بندی می‌شوند.
شیخی در ادامه گفت: کسانی که در سطح یک قبول شوند باید دوره‌های آموزشی صوت و لحن، حفظ، مفاهیم و لغت را بگذرانند طرح تلاوت به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که در مرحله اول، قرآن‌آموز 160 ساعت آموزش داشته باشد، برای مرحله دوم نیز160 ساعت آموزش تکمیلی در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: مبنای این آموزش‌ها صدای خوب است، در مرحله اول کشف استعداد انجام شده است، در آزمون نیز مشخص می‌شود که قرآن‌آموزان با چه سبکی تلاوت می‌کنند، در بین این بچه‌ها کسانی هستند که واقعاً باید روی آنها به عنوان قاریان ملی کشور سرمایه‌گذاری کرد.
شیخی افزود: در این طرح شرکت کننده‌ها در چند مرحله آزمون می‌دهند کسانی که حد نصاب نمره را کسب کنند طبق روال سال قبل برای مسابقه به کربلای معلی اعزام می‌شوند و افرادی که در این مسابقات حائز رتبه شوند به مسابقات بین‌المللی هند اعزام می‌شوند.
وی تأکید کرد: مادران باید نوجوانان را در این زمینه حمایت معنوی بیشتری کنند، حتماً باید در رعایت بهداشت صدا و حضور نوجوان در کلاس‌ها جدیت داشته باشند، اگر قاری سرما بخورد حدود دوماه از تلاوت جا می‌ماند. روز سه‌شنبه باید تمام ثبت‌نام‌ها قطعی شود محل برگزاری کلاس‌ها نیز دارالقرآن بقیة‌الله ‌الاعظم و مؤسسه نسیم اختران قرآنی است.
مدیر مؤسسه نسیم اختران قرآنی اراک در پایان گفت: به دلیل اطلاع رسانی خوبی که بر اساس تفاهم‌نامه با آموزش‌و‌پرورش در در دارالقرآن‌ها انجام شد زمینه شرکت بسیاری از دانش‌آموزان در این طرح فراهم آمد آموزش‌وپرورش فضای دارالقرآن‌ها را برای کلاس‌های آموزشی طرح در اختیار ما قرار داده است، این همکاری فرصت مغتنمی است که جای تقدیر دارد.
روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۰۹
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500